میزان رسوب و املاح موجود در آب ورودی کولر

در مناطقی همچون تهران آب شرب مصرفی توسط دستگاه هایی پیشرفته تصفیه می‌شود،طبق براورد های علمی و کارشناسی شده ما می‌دانیم در هر ۱۰۰۰ لیتر آب شاهد ۸۰۰ گرم املاح و مواد ریز خواهیم بود اما این مقدار مصرف و سکون آب است که میزان رسوب و املاح آب را بالا می‌برد.

به طور مثال پس از ۵ هفته استفاده از کولر آبی و تبخیر بالای آب،این رسوب و شوره است که در کولر باقی می‌ماند.

راه حل های رفع شوره کولر

طبیعتا به دلیل تراکم کم جمعیتی روستاها و حاشیه های شهری استفاده از دستگاه های تصفیه کننده و پیشرفته امکان پذیر نیست و در این حالت رسوب و املاح موجود در آب شما به شدت بالا خواهد رفت.

برای مثال در منطقه ای همجون اهواز که آب مصرفی آنها دارای املاح و رسوب زیادی است،با مشکلات بیشتری در هنگام رسوب زدایی از کولر آبی خود مواجه می‌شوند.

یکی از راهکار هایی که میتوان فهمید رسوب و آهک آب چه مقدار می‌باشد،دیدن دیواره درونی سماور است،در هر سماوری که طول کارکردش بالای ۱۰ روز باشد میتوان آثاری از آهک و رسوب بر روی دیواره آن دید و یا بازدید از فیلتر های قرار گرفته برروی دهانه شیر هم کمک کننده خواهد بود.

راه حل و پیشگیری رفع شوره کولر آبی

اگر زمان زیادی از شکل گیری شوره کولر آبی شما گذشته است نیازمند محلولی قوی برای پاکسازی آن هستید،جنس غالب این شوره ها از آهک است پس میتوان محصولاتی همچون چنته (سود سوزآور) یا اسید های با قدرت ملایم و بالا  استفاده کرد.

اما به خاطر داشته باشید در هنگام استفاده از محلول رفع شوره کولر  عینک ایمنی داشته باشید و وسایل فلزی و پلاستیکی دیگر را دور از محلول بگذارید.

اگر زمان کمی از ایجاد رسوب و شوره کولر شما گذشته است می‌توانید از لوله باز کن یا جرم گیر استفاده کنید،این محلول ها دارای خاصیت جرم‌گیری کمی بوده و برای جرم هایی با ضخامت کم مناسب است.

به طور طبیعی در هر سطهی که آب در آن جریان داشته باشد،این مواد موجود بر روی سطح است که با آب ترکیب می‌شوند،پس نکته ای که برای پیشگیری از رسوب گیری بیش از اندازه،باید به آن توجه شود تمیز بودن سطح و لوله کشی آب می‌باشد،به طور مثال در ابتدای عملیات لوله ‌کشی نباید خاک و خرده مصالح وارد لوله شوند.

برای اینکه بدانیم چه میزان پاک کننده و چه روشی مناسب رفع شوره کولر آبی شماست باید از سختی،مقدار و سطح شوره و رسوب قرار گرفته بر روی دستگاهتان مطلع شوید.

رسوب کولر و نحوه جرمگیری کولر های آبی

در مناطق آپارتمانی کولر آبی را بر روی سقف و یا بالکن واحد آپارتمان نصب می‌کنند،اگر کولر در بالکن نصب شده باشد نگرانی کمتری بابت تبخیر آب و ایجاد رسوبات خواهیم داشت؛

 

اما این نحوه نگه داری و مراقبت ما از سطح کولر آبی در برابر تابش و حرارت آفتاب است که تعیین کننده نهایی میزان تبخیر و رسوب آب خواهد بود.

 

در ابتدا باید راه های پیشگیری از شوره زدن کولر آبی را مرور کنیم تا در طولانی مدت اثر کمتری از شوره و رسوب را ببینیم،در هنگام نصب بر روی پشت بام باید جایی را انتخاب کنیم که کمترین میزان تابش افتاب را داشته باشد؛

 

 

اگر نتوانستید محیط مناسبی برای کولر خود پیدا کنید میتوانید از سایبان های آماده  یا ورق های پلاستیکی موجود در بازار استفاده کنید،نکته ای که در هنگام خرید سایبان باید در نظر بگیرید رنگ آن است؛

هر رنگ موجود در طیف رنگی دارای میزان خاصی از جذب نور و حرارت است،

این میزان جذب نور در رنگ قرمز در بالاترین حالت و در رنگ آبی در پایین ترین حالت ممکن قرار می‌گیرد،پس میتوان رنگ آبی را بهترین رنگ برای انتخاب سایبان دانست.

در انتخاب سایبان کولر باید نکات مطرح شده در این مطلب را بخوانید
سایبان و نحوه انتخاب بهترین سایبان

برای پیشگیری و رفع شوره زدن کولر آبی خود نیازمند ابزاری به اسم شوره گیر خواهید بود،نحوه کار کرد این ابزار به این صورت است،جسمی شبیه به گلوله ای از اسید چرب (روغن تالو) با روکشی از جنش توری با منافذ درشت در کف کولر آبی به صورت معلق قرار میگیرد؛

 

این جسم با چرخش خود و جنس خنثی ای که دارد حالتی یونی به خود میگیرد که در این حالت جرمگیر کولر مناسبی برای شما به حساب می‌آید.

 

ابزاری دیگری نیز برای رسوب گیری و رفع شوره کولر آبی وجود دارد،همانند ابزار معرفی شده ی بالا این ابزار هم به اسم شوره گیر و جرمگیر کولر شناخته میشود اما در نحوه اتصال و کارایی آن تفاوت هایی وجود دارد.

جرمگیر دستی و جرمگیر اتوماتیک کولر های آبی
انواع جرم گیر های کولر

نحوه اتصال دستگاه شوره گیر به این صورت است که شما جریان آب ورودی پس از پمپاژ شدن را به وسیله شلنگ به این ابزار وصل می‌کنید.پس از اتصال جریانی که درون این شوره گیر ایجاد میشود توسط فیلتری ساده یا چند لایه(بر اساس کیفیت شوره گیر خریداری شده) تصفیه و تمیز خواهد شد.

پس می‌توان این دو ابزار را محصولاتی طراحی شده برای پیشگیری از رسوب و رفع شوره زدگی و جرمگیر کولر عنوان کرد،اما روش  دیگری هم برای این مهم وجود دارد به عنوان مثال شما می‌توانید یک عدد صابون را درون توری قرار دهید و تقریبا همان حالت شوره گیر توپی را ایجاد کنید.

نتیجه نهایی رفع شوره کولر آبی

پس می‌دانیم هم می‌توان از به وجود آمدن شوره کولر آبی پیشگیری به عمل آورد و هم می‌توان روش های رفع شوره کولر پس از گرفتن شوره و جرم را انجام داد، اگر منطقه شما دارای تصفیه کننده پیشرفته و قدرتمند نیست باید به فکر چاره ای برای رفع شوره کولر خودتان باشید.

امیدواریم همانند زندگیتان که قبل از وقوع اختلالی آنرا رفع می‌کنید برای ابزار هایی که باعث بهبود شرایط زندگیتان می‌شود هم راه و روش هایی پیشگیرانه در پیش بگیرید

دیدگاه خود را ثبت کنید