پوشال کولر را سالیانه عوض کنید تا بیمار نشوید!

در هنگام استفاده از کولرهای آبی، اولین توصیه‌ای که باید مورد توجه قرار بگیرد، تعویض سالانه پوشال‌های کولر و قرار نگرفتن در معرض باد مستقیم کولر می باشد.

رطوبت و آلودگی پوشال‌های کولر شرایط مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها و قارچ‌ها است و بسیاری از آلرژی­ها و یاسرماخوردگی­هایی مداوم در تابستان به دلیل عدم تعویض سالانه پوشال کولرها می باشد. قارچ‌هایی مانند آسپرژیلوس می‌توانند بیماری‌زا باشند البته افراد سالم و عادی معمولاً دچار مشکل نمی‌شوند ولی در مورد افرادی که دچار بیماری‌های ریوی هستند این قارچ‌ها ممکن است باعث ایجاد بیماری شوند. از آنجا که پوشال­، شرایط بروز بیماری‌ را فراهم می‌کند، بهتر است هر سال پوشال‌ها تعویض شوند و در چند روز ابتدایی استفاده از کولر، در و پنجره‌ها باز گذاشته شوند. پوشال­ها و دریچه های داخلی کولر در طول چند ماهی که از آن استفاده نشده، به شدت پر از گرد و خاک و ذرات معلق موجود در هوا شده و زمانی که شما کولر را راه می اندازید، تمام این گردوغبار را به درون منزل­تان هدایت می کنید. به همین دلیل توصیه می­شود پوشال­های کولر سالیانه تعویض و دریچه­های کولر هم تا حد امکان از وجود گردوغبار هوا پاک کنید.

اگر این چند نکته را رعایت نکنید، به طور حتم باعث پخش گردوغبار زیادی در فضای خانه خواهید شد. این گردوغبار می توانند مشکلاتی را برای سیستم تنفس فوقانی و تحتانی، مخصوصا برای بچه­ ها، سالمندان یا افراد مبتلا به ناراحتی­های تنفسی ایجاد کنند. در ضمن بهتر است برای پیشگیری از ورود گردوغبارهای آلرژن به درون منزل هنگام راه اندازی کولر، دریچه­های کولر را یک به یک باز کنید و قبل از باز کردن آنها هم یک دستمال کاملا مرطوب را (در حالی که ماسک مناسبی روی دهان و بینی­تان گذاشته­ اید) جلوی دهانه خروجی باد بگیرید تا گردوغبار به جای ورود به منزل، به آن دستمال مرطوب بچسبند و وارد فضا نشوند.

یکی از راه­های پیشگیری از ورود گردوغبار بیش از اندازه در طول پاییز و زمستان به درون دریچه­های کولر این است که یک کاور ضخیم، مثلا از جنس برزنت، برای کولر تهیه کنید و در طول فصل­هایی که از این وسیله استفاده نمی کنید، کاور را روی آن بکشید.

کولر و علل سرماخوردگی در تابستان
اگرچه زیستن در دمای پایین به تنهایی نمی‌تواند سرماخوردگی ایجاد کند اما تغییر دما می‌تواند زمینه را برای ایجاد عفونت فراهم کند. به همین خاطر بهتر است برای پیشگیری از سرماخوردگی، زمانی که از محیط گرم بیرون وارد خانه می‌شویم، بلافاصله کولر را روشن نکنیم و یا لااقل در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیریم و حتی‌المقدور از این‌قبیل تغییر دماهای ناگهانی پرهیز کنیم.

نکته آخر هم درباره چیلرها و کولرهای گازی است. از آنجا که میزان رطوبت موجود در این دستگاه ها بسیار کم است، تنها مشکل مطرح شده در مورد آن­ها هم همان مشکلات مربوط به روزهای ابتدایی راه اندازی شان است. یعنی مصرف کنندگان این خنک کننده ها هم باید شرایط بهداشتی مناسبی را هنگام راه اندازی آنها در آغاز فصل رعایت کنند تا با کمترین ورودی و پخش گردوخاک به درون منزل مواجه شوند.

درنهایت اینکه پایین بودن میزان رطوبت این دستگاه­ها باعث می شود که بحث انتقال قارچ ها به وسیله آنها چندان مطرح نباشد.

مهمترین توصیه بهداشتی
همان‌طور که گفته شد، بهتر است پوشال‌ها هر سال تعویض شوند؛ اما اگر به هر دلیلی نتوانستید پوشال‌های کولر را تعویض کنید، و کف کولر را با آب تمیز کنید. سپس پمپ آب را روشن کنید تا پوشال‌ها حسابی با محلول کلرین وآب خیس بخورند. بعد از چند دقیقه پمپ آب را خاموش کنید و آب کولر را تخلیه کرده، آب تمیز در کفی کولر بریزید و دو مرتبه پمپ آب را روشن کنید تا پوشال‌ها تمیز شوند.

استفاده از کولرهای آبی در شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی مناسب (40 تا 60 درصد) قابل توصیه است.

کولر آبی دمای محیط داخلی منزل یا محیط کار را به 26 یا 28 درجه سانتی‌گراد می‌رساند.

دیدگاه خود را ثبت کنید