در صورتی که اجاق گازی کثیف دارید باید سعی کنید که آن را تمیز کنید زیرا اجاق گاز کثیف هم نمای نا زیبایی دارد و هم ممکن است روغن ریخته شده روی آن موجب خطراتی از جمله آتش سوزی شود. در ادامه می توانید با راهکارهایی آشنا شوید که به هرچه تمیزتر شدن آشپز خانه و اجاق گاز شما کمک شایانی خواهد نمود. پس با آموزش پاك كردن چربي از روي چدن گاز با ما همراه باشید.

تمیز کردن چدن گاز - پاک کردن شعله گاز

تمیز کردن چدن گاز – پاک کردن شعله گاز

شما بر مبنای امکاناتی که در اختیار دارید، می توانید از روشهایی که در ذیل برای طرز تميز كردن چدن روي گاز به آنها اشاره شده استفاده نمایید:

استفاده از سرکه

استفاده از سرکه یکی از بهترین راه های از بین بردن چربی روی گاز

استفاده از سرکه یکی از بهترین راه های از بین بردن چربی روی گاز

استفاده از سرکه در مواقعی به کار می رود که می خواهید هر روز اجاق گاز خود را تمیز کنید و بیشتر درباره چربی هایی کاربرد دارد که سبک بوده و از حجم بالایی برخوردار نیستند. طرز استفاده از سرکه را می توانید در ادامه مشاهده کنید:

۱- سر شعله ها و قطعات چدنی اجاق گاز را توسط سرکه آغشته کنید.

۲- ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به همین حال رها کنید.

۳- حالا سطح گاز را توسط یک پارچه تمیز خشک کنید.

حال مشاهده خواهید نمود که سطح گازتان تغییر محسوسی کرده و بسیار درخشنده و تمیز شده است. این نکته را مد نظر قرار دهید که استفاده از این روش بایستی به صورت پیوسته انجام شود تا چربی های روی سطح گاز از بین رفته و سطحی تمیز و براق داشته باشید. پس از همین امروز یک برنامه زمانی برای این کار در نظر بگیرید.

استفاده از جوش شیرین

تميز كردن چدن روي گاز با جوش شیرین

تميز كردن چدن روي گاز با جوش شیرین

اگرچه امروزه استفاده خوراکی از جوش شیرین به شدت منع می گردد، اما جوش شیرین هنوز هم در زمینه های تمیز کردن واقعا معجزه می کند.

اگر گاز چدنی شما چربی زیادی را به خود گرفته است، می توانید از این راهکار استفاده نمایید. روش کار به این صورت است که در مرحله ی اول تمام قطعات چدنی را توسط آب ولرم و مایع ظرفشویی تمیز بشویید تا لایه چربی که در سطح آن قرار دارد پاک شود. سپس ترکیبی از آب و جوش شیرین تهیه کنید که به اندازه ی کافی غلیظ باشد. بعد از آن به مدت ۲۰ دقیقه همه ی سر شعله ها و قطعات چدنی اجاق را داخل ترکیب تهیه شده قرار دهید. در نهایت بقایای چربی را توسط اسفنج نرم پاک کنید و آن را با آب ولرم بشویید.

استفاده از آمونیاک

استفاده از آمونیاک برای پاك كردن چربي از روي چدن گاز

استفاده از آمونیاک برای پاك كردن چربي از روي چدن گاز

در صورتی که دو راهکار قبلی اثرگذار نبود، می توانید از روش استفاده از آمونیاک بهره گیرید. برای این منظور ابتدا کیسه ای ضخیم تهیه نموده و سر شعله ها و قطعات چدنی را داخل آن قرار می دهیم. سپس در ازای هر سر شعله یک چهارم فنجان آمونیاک رقیق را داخل کیسه می ریزیم. در صورتی که می خواهید محتاط تر باشید و بیشتر مراقب خود و اطرافیان باشید (به دلیل خطرناک بودن آمونیاک) کیسه را داخل کیسه ای دیگر قرار دهید تا آمونیاک نشت نکند. حالا به مدت یک ساعت به حال خود رها کنید. اکنون قطعات چدنی را از کیسه خارج کرده و به طور کامل آنها را تمیز نمایید. چیزی که می بینید باور نکردنی است! به شما این اطمینان را می دهیم که تمام مواردی که با روشهای بالا تمیز نشد، با این روش به خوبی تمیز خواهند شد.

شستن چدن گاز با لوله بازکن

شستن چدن گاز با لوله بازکن

شستن چدن گاز با لوله بازکن

شستن چدن گاز با لوله بازکن نیز یکی از مواردی است که توسط بسیاری توصیه می گردد. با این حال در استفاده از لوله بازکن برای شستن چدن گاز باید به این نکته توجه نمود که این کار فقط یک تکنیک محلی است که امتحانش را پس داده است. یعنی ممکن است که تميز كردن چدن روي گاز با لوله باز کن اثرات زیانباری روی چدن گاز داشته باشد. بنابراین توصیه می کنیم که اگر چدن گاز شما نو است، حتی الامکان از انجام این کار خودداری نموده و بگذارید افرادی که اجاق گاز فرسوده تری دارند از این روش ها بهره جویند. چون به صورت رسمی در هیچ جا این موضوع ذکر نگردیده است و حرفی است که برای تميز كردن چدن روي گاز بین مردم رد و بدل می شود.

شستن چدن گاز در ماشین ظرفشویی

شستن چدن گاز در ماشین ظرفشویی

شستن چدن گاز در ماشین ظرفشویی

شستن چدن گاز در ماشین ظرفشویی نیز یکی از بهترین روش هایی است که خانم های خانه دار از آن استفاده می کنند. این روش نیازی به توضیح ندارد و کاملا مرسوم و متداول است. کافی است که این قطعات چدنی را در ماشین ظرفشویی مثل یک ظرف قرار داده و منتظر نتیجه فوق العاده آن باشید. برای این که بهتر نتیجه بگیرید، می توانید از قرص به جای پودر در ماشین ظرفشویی استفاده نمایید.

با این حال همیشه روش هایی مثل سرکه نسبت به این روش های آخر توصیه می شود. چرا که سرکه هرچه که باشد، یک ماده خوراکی و طبیعی و نه شیمیایی بوده و از این رو حداقل عوارض ممکن را به همراه خواهد داشت.

دیدگاه خود را ثبت کنید