فلز برنج در زمان‌های قدیم برای ظروف پر مصرف استفاده می‌شد که امروزه با استیل و چینی جایگزین شده‌اند. اما هنوز هم بسیاری از افراد به عنوان لوازم تزیینی و ظرف‌های عتیقه، از ظروف ساخته شده از برنج استفاده می‌کنند. در این مطلب روش تمیز کردن ظرف‌ برنجی مرحله به مرحله آموزش داده شده است.

تمیز کردن ظرف‌ برنجی یک فرآیند نسبتا ساده است، به دلیل اینکه برنج فلز سختی است و شستشوی آن کار راحتی به نظر می‌رسد. اما به هر حال باید از ظرف‌های برنجی مراقبت کنید تا تیره نشوند و خراش نیافتند.

باید بدانید که با سوهان‌های فلزی یا اسفنج‌های ساینده، ظروف فلزی را شستشو ندهید. 

تمیز کردن ظرف‌ برنجی با استفاده از لیمو و نمک

۱- ابتدا ظرف برنجی را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که فلز به کار رفته در آن برنج اصل است. یک آهنربا به ظرف برنجی بچسبانید. اگر ظرف برنج اصل نباشد و تنها روکش روی آن برنجی باشد آهنربا به آن می‌چسبد، ولی اگر برنج اصل باشد آهن ربا به آن جذب نمی‌شود.

تشخیص اصل بودن ظرف برنجی

۲- یک عدد لیمو ترش را از عرض نصف کنید و مقداری نمک روی برش لیمو بپاشید.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با لیمو

۳- لیمو نمکی را بردارید و بر روی ظرف برنجی بکشید. نمک به عنوان یک ساینده سبک عمل می‌کند و آب لیمو کمک میکند تا جرم‌های روی برنج از بین برود. با این روش کل ظرف برنجی را خوب تمیز کنید. اگر ظرف بزرگ بود، از دو نیمه لیمو ترش یا به مقدار کافی لیمو ترش نمک پاشیده شده استفاده نمایید.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با لیمو

۴- با یک پارچه نرم و خشک تمام نمک و لیمو روی ظرف برنجی را به خوبی تمیز کنید. اگر نیاز بود ظرف برنجی را برای تمیز کردن از لیمو و نمک خوب بشویید، اما مطمئن شوید که در جای مناسبی به خوبی خشک می‌شود.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با لیمو


همچنین بخوانید: تمیز کردن ظروف مسی با مواد ساده در منزل


تمیز کردن ظرف‌ برنجی با استفاده از خمیر طبیعی

۱- با یکی از گزینه‌های زیر یک خمیر طبیعی درست کنید:

  • مقداری نمک و جوش شیرین را درون یک ظرف ریخته و به اندازه‌ای آب لیمو به آن اضافه کنید که این ترکیب حالت خمیری و رب مانند به خود بگیرد.
  • درون یک کاسه کمی کرم تارتار را با آب لیمو تازه مخلوط کنید. مقدار کافی آب لیمو بریزید که حالت خمیری در این ترکیب حفظ شود. این خمیر به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند روی ظرف برنجی باشد.
  • آرد و نمک را درون یک ظرف بریزید و با اضافه کردن مقدار کافی سرکه سفید یک خمیر طبیعی برای تمیزکاری درست کنید. این خمیر می‌تواند یک ساعت روی ظرف برنجی بماند.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با خمیر طبیعی

۲- خمیر طبیعی را با یک دستمال مناسب  یا برس نرم روی ظرف برنجی بکشید. به مدت زمان لازم برای خمیر دقت کنید و حداقل به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید تا خمیر روی ظرف برنجی بماند.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با خمیر طبیعی

۳- بعد از گذشت زمان کافی، ظرف برنجی را با آب به خوبی بشویید. مطمئن شوید خمیر طبیعی از روی تمامی قسمت‌های ظرف برنجی به خوبی پاک شده است. سپس ظرف را در جای مناسب قرار دهید تا کاملا خشک شود.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با خمیر طبیعی


همچنین بخوانید: ۳ روش‌ خانگی برای تمیز کردن طلا


تمیز کردن ظرف‌ برنجی با تکنیک‌های دیگر

۱- درون یک ظرف بزرگ آب گرم بریزید و یک قاشق غذا خوری مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید و این مواد را خوب ترکیب کنید. ظرف برنجی را درون این محلول بگذارید، ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد. آن را به خوبی بشویید و با یک دستمال میکروفیبر کاملا خشک نمایید.

توجه: اگر ظرف برنجی شما خیلی بزرگ بود از سینک ظرفشویی یا وان حمام استفاده نمایید. یا درون یک اسپری پلاستیکی مقدار آب و چند قطره مایع ظرف شویی بریزید و روی ظرف اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید. سپس با یک دستمال میکرو فیبر آن را پاک کنید.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با مایع ظرف شویی

۲- برای تمیز کردن ظرف‌ برنجی، رب گوجه فرنگی یا سس کچاپ هم کار ساز است. مقدار مناسبی از رب گوجه فرنگی را با آب رقیق کنید، روی ظرف برنجی را با رب گوجه فرنگی پوشش دهید، سپس یک ساعت صبر کنید و با آب ظرف برنجی را شستشو دهید. حالا آن را با یک دستمال مناسب خوب خشک کنید.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با رب گوجه فرنگی

۳- برای اینکه از خراشیده شدن و جرم گرفتن ظرف‌های برنجی جلوگیری کنید، بعد از تمیز کردن ظرف‌ برنجی، روی یک دستمال نرم مقدار مناسبی روغن معدنی یا روغن برزک بریزید و ظرف‌های برنجی را با دستمال روغنی خوب تمیز کنید.

عکس تمیز کردن ظرف های برنجی با روغن برزک

دیدگاه خود را ثبت کنید

  1. راههای شاد زیستن چیست - نودی

    عالییییی مرسی