تمیز کردن بخاری

هرساله با شروع فصل سرما، نیاز شما به تهیه بخاری در محل زندگی‌تان، امری ضروری و مهم قلمداد می‌شود. از طرفی، اهمیت خدمات‌رسانی به‌موقع و اصولی، تأثیر بسزایی در عمر مفید بخاری گازی شما دارد. درواقع، شما با شناخت و آگاهی از روش‌های صحیح نگهداری، تمیز کردن و سرویس لوازم‌خانگی می‌توانید از هزینه‌های اضافی در این زمینه رهایی یابید.

تمیز کردن بخاری

به دلیل حساسیت قطعات بخاری و نحوه نگهداری از آن‌ها، عدم کیفیت تعمیرات و سهل‌انگاری در انجام به‌موقع سرویس‌های دوره‌ای منجر به وقوع مشکلات عدیده‌ای خواهد شد. از سویی دیگر، در هنگام خرید بخاری، از ایمن بودن، کارایی و کیفیت مناسب محصول موردنظر اطمینان حاصل کنید. در این مقاله به شرح نکاتی پیرامون نگهداری، تمیز کردن و نحوه سرویس کردن بخاری پرداخته‌ایم.

تمیز کردن بخاری

در خرید بخاری به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام انتخاب بخاری باید به میزان کارایی و استانداردهای ایمنی آن توجه کنید، پس از خریداری بخاری، رعایت نکاتی مهم پیرامون نگهداری صحیح و تمیز کردن این وسیله گرمایشی الزامی است:

 1. قبل از نصب و راه‌اندازی بخاری باید آن را توسط سرویس‌کار متخصص و مجاز موردبررسی قرار دهید تا از سالم بودن وسیله اطمینان حاصل کنید.
 2. بخاری باید به‌صورت مداوم تمیز شود و گردوغبار روی آن پاک شود. رعایت این نکته به‌ویژه در هنگام جمع‌آوری بخاری پس از فصل زمستان الزامی است.
 3. در هنگام جمع‌آوری بخاری حتماً نسبت به مسدود کردن انتهای درپوش و شیر بخاری اقدام کنید.
 4. از شستشوی بخاری با آب پرهیز کنید، به‌جز زمانی که سرویس‌کار پس از جداسازی قطعات تعمیری، به شما اجازه می‌دهد تا قطعه موردنظر را مورد شستشو قرار دهید.
 5. همیشه پس از خشک شدن کامل قطعات، نسبت به مونتاژ آن‌ها اقدام کنید.
 6. بسته‌بندی بخاری باید با استفاده از پارچه یا پلاستیک صورت گیرد تا از نفوذ آب باران و یا برف به درون بخاری جلوگیری شود، در این صورت خطر زنگ‌زدگی نیز کاهش می‌یابد.
 7. یکی از روش‌های گرم شدن خانه و استفاده بهینه از بخاری، کشیدن پرده‌های خانه در هنگام شب است. درعین‌حال با طلوع خورشید در روز پرده‌ها را بازکنید.
 8. برای جلوگیری از اتلاف انرژی از طریق پنجره باید جنس پرده خانه شما ضخیم باشد.
 9. محل اتصال دودکش با دیوار را کاملاً عایق‌بندی و درزبندی کنید.
 10. ماهی یک‌بار به بررسی اتصالات گاز و لوله‌های بخاری، دودکش و کلاهک تعدیل بخاری بپردازید تا از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 11. در محیط‌هایی که نیاز به روشن کردن بخاری نیست، حتماً بخاری را خاموش‌کنید.
 12. تنظیم شعله بخاری باید متناسب با فضای منزل باشد.

تمیز کردن بخاری

 

نحوه سرویس کردن بخاری گازی

گرفتگی روزنه‌های برنر یا همان مشعل و اوریفس یکی از مشکلات عمده بخاری‌های گازسوز است. این مشکل به دلیل کارکرد مداوم و طولانی‌مدت بخاری در فصل سرما، همچنین وجود جریان هوا در روزنه‌ها و انفعال مکش هوا از روزنه‌ها رخ می‌دهد که درنهایت سبب جمع شدن خاک، گردوغبار و ایجاد پرز می‌شود.

اگر پس از تمیز کردن قطعات، شما متوجه علائمی نظیر روشن نشدن، خاموش شدن ناگهانی بخاری و… شدید، باید در ادامه کار از افراد متخصص و کارآزموده کمک بگیرید؛ زیرا در این مرحله بخاری گازی شما نیازمند باز کردن اساسی و تعویض قطعات است. در این مقاله به شرح برخی از مشکلات رایج در بخاری‌های گازی و رفع عیوب و نواقص احتمالی و جلوگیری از وقوع آسیب‌های بزرگ پرداخته‌شده است:

تمیز کردن بخاری

اصول تمیز کردن و سرویس بخاری

 1. نصب بخاری حتماً باید توسط سرویس‌کار متخصص و مجاز انجام گیرد.
 2. چنانچه پس از روشن کردن بخاری، بوی گاز به مشامتان رسید، باید نسبت به تمیز کردن مسیر دودکش اقدام کنید. همچنین باید قطر دودکش بخاری متناسب با قطر دودکش ساختمان باشد.
 3. برای جلوگیری از ورود گازهای حاصل از احتراق به داخل بخاری، باید از کلاهک مناسب استفاده کنید.
 4. ارتفاع دودکش روی پشت‌بام باید مناسب باشد؛ بنابراین شما باید از دودکشی استفاده کنید که ارتفاع استاندارد آن ۶۰ سانتی‌متر است.
 5. در صورت شکسته شدن شیشه‌های بخاری و حتی فقدان شیشه، گاز از محفظه احتراق خارج می‌شود؛ بنابراین باید شیشه یا شیشه‌های محفظه احتراق حتماً نصب شوند.
 6. درصورتی‌که مجموعه پیلوت، جرقه زن و ترموکوپل در جای صحیح خود تعبیه نشده باشند، گازهای حاصل از سوخت پیلوت به بیرون از محفظه جریان می‌یابند؛ بنابراین رفع نقص ایجادشده و بستن دریچه مذکور ضروری قلمداد می‌شود.
 7. هنگامی‌که گاز از شیلنگ یا لوله مسی رابط بین شیر اصلی و شیر کنترل بخاری نشت می‌یابد باید با کف صابون محل اتصال شیلنگ یا لوله را مورد آزمایش قرار داد و با اعمال راهکارهایی از نشت گاز محل موردنظر جلوگیری کرد.
 8. مشعل و سوراخ‌های ورودی گاز در صورت کثیف بودن نمی‌توانند هوا و گاز را از خود عبور دهند؛ بنابراین هرازگاهی باید مشعل را از جای خود خارج کرد و یا با فشار باد اقدام به پاک‌سازی آن کرد.
 9. فیلتر شیر کنترل بخاری همیشه باید تمیز باشد؛ بنابراین با برداشتن کاور شیر کنترل، فیلتر مربوطه را تعویض کنید.

افزایش طول عمر و بهبود کارکرد با تمیز کردن بخاری

بخاری یکی از پرکاربردترین وسایل خانگی در فصل سرما قلمداد می‌شود. در این میان، تمیز کردن، سرویس به‌موقع و تعمیر بخاری ازجمله فعالیت‌هایی به شمار می‌رود که در حفظ و نگهداری از آن بسیار حائز اهمیت است. در صورت بروز مشکل، شما با تعمیر زودهنگام بخاری علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های خانه، می‌توانید به رشد شاخص‌های اقتصادی کشور نیز کمک شایانی کنید. از سوی دیگر، در هنگام خرید حتماً بخاری گازی خود را متناسب با محیط خانه خود انتخاب کنید؛ زیرا بخاری‌های مختلف مصرف انرژی و تولید حرارت خاص خود را دارند و در صورت تولید گرما و حرارت بیشتر و یا کمتر از حد مجاز، به‌مرور دچار مشکل خواهند شد.

دیدگاه خود را ثبت کنید