طراحی نما در ساختمان شما مانند همه ی بافت شهری دارای اهمیت است. زیبایی در طراحی نما در ساختمان خود را جدی بگیرید. با طراحان خوش ذوق کار کنید. آنها می دانند چگونه نمای ساختمان شما را خاص طراحی کنند. نگران هزینه ها نباشید. زیرا هزینه طراحی نما که بوسیله شرکت های تخصصی انجام شود خیلی با طراحان تازه کار فرقی نمی کند. از طرفی طراحی نما نیاز به هزینه بیشتر دارد زیرا نقطه عطف ساختمان شماست. تمام نگاه ها برای اولین بار به نمای ساختمان شما می افتد و از این حس جایگاه ویژه ای دارد. ما امروز ایده های جالبی برای زیباسازی نما را در اختیارتان قرار می دهد.

۱ – استفاده از متریال های مناسب:
نما در ساختمان شما ۲ بخش دارد. اول طراحی نما که می بایست بر طبق ضوابط شهرداری و البته سلیقه شما انجام شود. دوم اجرای نما که باعث خلق همان طرح اولیه می شود. شما در بخش طراحی نما می توانید نظر و سلیقه خود را اعمال کنید. البته به شرطی که تضادی با ضوابط شهرداری برای تایید طراحی نما نداشته باشد. در این مرحله شما می توانید متریال های مورد نظر خود را به طراح یا شرکت طراحی نما بگویید. به عنوان مثال متریال های مورد نظرتان ممکن است چوب، سنگ، آجر، شیشه و کامپوزیت باشد.

از بین این متریال ها هماهنگ ترین متریال را انتخاب کنید. سنگ و آجر در کنار یکدیگر هماهنگی و تناسب خوبی ایجاد می کنند. شما می توانید از چوب هم به عنوان متریال پوششی استفاده کنید. در بخش هایی از نما از چوب نیز استفاده کنید. امروز ضوابط طراحی نما در برخی مناطق اجازه کار کردن متریال چوب بیش از ۱۰ % را نمی دهد. بنابراین در مرحله طراحی نما، نمای ساختمان خود را زیبا کنید. اگر متریالی که انتخاب می کنید دارای هماهنگی بصری و متناسب با ساختمان های اطراف نباشد ممکن است ساختمان زیبایی نداشته باشید. یادتان باشد تناسب در طراحی نما که به تفصیل توضیح داده شد، را رعایت نمایید.


استفاده از جعبه ی گل یا Flower box :
یکی از راهکارهایی که به زیباسازی نمای ساختمان شما کمک می کند استفاده از جعبه ی گل است. این جانمایی در مرحله طراحی نما انجام می شود و طراح به درخواست شما یا با سلیقه خود این طراحی را انجام می دهد. جعبه های گل معمولاً در پایین پنجره ها قرار می گیرد و در واقع گلدان های بزرگی به اندازه ی عرض پنجره های شما در نما هستند. بازی با طرح جعبه ی گل از ظرافت هایی است که طراحان مختلف به عنوان ابزار از آنها استفاده می کنند. طراح می تواند شکل های مختلفی را برای Flower box طراحی کند. ار تفاع و عمق این گلدان ها نیز در ضوابط نمای شهرداری تعیین شده است. بنابراین نگران تایید شده یا نشدن طراحی نما نباشید.  اخذ تاییدیه شهرداری را نیز برایتان انجام می دهد.

۳ – نورپردازی نما:
شاید ساده ترین راه برای زیباسازی در طراحی نما بحث استفاده از راهکار های نورپردازی باشد. شما با یک نورپردازی مناسب و هماهنگ با نما می توانید زیبایی را در نمای ساختمان خود ایجاد کنید. نورپردازی دارای اصول خاص خود است. به هر شکل که دلتان خواست نمی توانید نورپردازی را انجام دهید و انتظار داشته باشید که ساختمانتان زیبا شود. پیشنهاد می شود در این زمینه حتماً با شرکت هایی که کارشان نورپردازی نما است مشورت نمایید. آنها با توجه به متریال های کار شده در نما و طرحی که برای ساختمان شما اجرا شده است پیشنهاد هایی را ارائه می کنند که مناسب برای ساختمان باشد. در نورپردازی توجه به ایجاد صحیح نقاط کانونی لازم و ضروری است.

منبع: سیتاک

دیدگاه خود را ثبت کنید